Antanavičiūtė Daiva
Psichologė


BLOGas


Grįžti į peržiūrą

2017-08-22

Kaip klientui suprasti, kad konsultacijos efektyvios?

Perskaičiau Jelenos Pavliučenko - rusų psichologės, geštaltinės krypties terapeutės – straipsnį ir juo remdamasi noriu papasakoti apie psichologinės pagalbos efektyvumą. Originalų straipsnį galima rasti čia: http://www.psychologies.ru/standpoint/kak-klientu-ponyat-chto-ego-rabota-s-psihoterapevtom-effektivna/
Tai nėra straipsnio vertimas, vietomis aš pateikiu savo pavyzdžius.

Būna, kad žmogus turi labai aiškiai apibrėžtą problemą ir pas specialistą atvyksta su vienu konkrečiu klausimu, pavyzdžiui: kurį darbo pasiūlymą priimti arba kaip išspręsti ginčą namuose. Jeigu konsultacijų metu pavyksta priimti sprendimą ir/arba išspręsti ginčą, tuomet laikoma, kad konsultavimo tikslai pasiekti. Tokioms konkrečioms problemoms spręsti paprastai užtenka 3-15 susitikimų. Retais atvejais užtenka ir 1 susitikimo.

Dažnai kreipiasi žmonės, turintys gilesnes asmenybės problemas, kuomet reikia kažką esminio keisti savyje. Didelė tikimybė, kad kažką reikia savyje keisti, jeigu 3-15 susitikimų su psichologu aiškiai apibrėžtai problemai išspręsti neužtenka. Štai čia neretai klientams kyla klausimas „ką mes čia veikiame su specialistu ir ar tie susitikimai yra efektyvūs“. J.Pavliučenko savo straipsnyje labai gražiai aprašo ir paaiškina psichoterapinio darbo stadijas, kurias pravartu žinoti ir klientui.

I stadija paprastai trunka 10-15 susitikimų. Jų metu klientas pradeda įsisąmoninti problemos esmę, gaudamas specialisto palaikymą dažnai jaučia palengvėjimą ir to pasekoje yra gana entuziastingai nusiteikęs „gyventi kitaip“. Kai žmogus supranta savo problemų priežastis, mato bendrą savo veiksmų ir pasekmių vaizdą, jis patiria įžvalgą: „jeigu darysiu kitaip, problema bus išspręsta!“. Tačiau tai nėra taip paprasta. Problemos esmės supratimas dar nereiškia problemos išsprendimo.

II darbo su psichologu ar psichoterapeutu stadija trunka ilgai. „Daryti kitaip“ reikia mokytis, formuojant naujus įpročius. Tai reikalauja ir laiko, ir pastangų. Štai pavyzdys: jūs galite perskaityti eilę vadovėlių apie jogos asanas (arba apie tapybos technikas), tačiau išmoti jas teisingai atlikti galite tik reguliariai jas praktikuodami. Ši stadija kartais vadinama „plato“. Klientui atrodo, kad susitikimų su specialistu metu nieko daugiau nevyksta, kalbama įvairiomis temomis, vietomis net rodos nesusijusiomis su jo išsakytais sunkumais. Būna netgi taip, kad jo reikalai „pablogėja“: jis patiria daugiau sunkumų bendraudamas su aplinkiniais. Tai iš tiesų labai sunkus periodas – pagal seną elgesio modelį klientas gyventi jau nenori ir nebegali, tačiau pagal naują modelį jis dar nemoka gyventi. O ir jo rato žmonės tokius pokyčius ne visuomet mielai priima. Pavyzdžiui visą laiką žmona buvo tyli namų šeimininkė, o po psichologinių konsultacijų ima reikšti apie savo nepatenkintus poreikius. Neretai klientai pasisako girdintys priekaištus: „tau tas psichologas daro neigiamą įtaką, su tavimi visai nebegalima susišnekėti“. „Plato“ sunkumus papildo kliento abejojimas savimi ir savo galimybėmis pasikeisti. Suabejojama ir pasirinktu specialistu, norima nutraukti konsultacijas.
Suprantama, kad puikų rezultatą pasiekti norėtųsi tuojau pat ir visam laikui. Kai mokymasis vyksta ilgą laiką, klientui netgi sunku pamatyti darbo su specialistu progresą. J.Pavliučenko dalijasi nuomone apie psichoterapijos trukmę: 10 kliento gyvenimo metų tenka vieneriems terapijos metams. T.y. trisdešimtmečiui klientui reikės 3 metų terapijos, 40-mečiui – 4 metų terapijos ir t.t. Žinoma, toks skirstymas tėra apytikslis.

III stadija pasižymi vis dažnesniais kliento pasakojimais ne apie problemas, o apie savo pasiekimus ir sėkmę. Žmogus pats pastebi savo sunkumus ir randa būdus juos pašalinti, jis moka pasirūpinti savimi tuo pačiu nepamiršdamas ir apie kitus. T.y. jis savo kasdieniame gyvenime funkcionuoja naujame lygyje ir jaučia pasitenkinimą gyvenimu. Gali būti, kad tuomet specialistas pasiūlo retinti susitikimus, o netrukus abu nusprendžia nebesusitikti :)Grįžti į peržiūrą


Parašykite
Paskambinkite
Apie
LinkedIn